POKONAJ CUKRZYCĘ Drukuj Email

„POKONAJ CUKRZYCĘ” to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia przypadającego na dzień 7 kwietnia.  W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podjęła działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy. Przyłączając się do tej akcji, w czasie prelekcji n.t. różnych aspektów dotyczących cukrzycy wygłoszonej przez panią higienistkę, zachęciliśmy  naszą młodzież do dobrowolnego zbadania poziomu cukru we krwi. Zainteresowanie było większe niż oczekiwaliśmy, co stanowi dowód na poważne potraktowanie tematu w odniesieniu do własnego zdrowia. Bardzo ciekawe okazały się wyniki pomiarów.

Badano tzw. przygodny poziom glukozy, gdzie pacjent nie musi być na czczo. Pomiary wykonane w gabinecie p. higienistki objęły u ok. 80 uczniów. Na szczęście u nikogo nie stwierdzono hiperglikemii (podwyższonego poziomu cukru), ale za to dało się zaobserwować zjawisko niedocukrzenia. U ok. 20% badanych poziom cukru kształtował się poniżej 80mg/dL , gdzie norma wynosi ok. 100mg/dL . Ten zbyt niski poziom glukozy może świadczyć o niejedzeniu śniadań lub o zbyt małym pierwszym posiłku. Z uwagi na bardzo intensywny tryb życia uczniów przed południem śniadanie powinno pokrywać 25-35% całodziennego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Jako że, glukoza jest jedynym źródłem energii i paliwem dla naszego mózgu śniadanie decyduje o wydolności psychofizycznej uczniów przez pierwszą część dnia tj. o możliwości podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego. ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO SPOŻYWANIA ŚNIADAŃ.

Opracowała: Barbara Dobrowolska i higienistka szkolna.